roma

Z założeniem Wiecznego Miasta wiąże się bardzo znana legenda, według której Rzym powstał dzięki Remusowi i Romulusowi, bliźniakom wykarmionym przez wilczycę. Dzieci pochodziły z zakazanego związku boga wojny Marsa z piękną westalką, i z tego powodu zostały skazane na śmierć. Włożono je do wiklinowego kosza i rzucono do Tybru, aby utonęły. Los chciał jednak inaczej. Wody rzeki zamiast wezbrać, opadły, a koszyk z niemowlakami zatrzymał się w pobliżu wzgórza Palatyn. Tam płaczące dzieci znalazła wilczyca i zaopiekowała się nimi. Pijąc mleko zwierzęcia, chłopcy wyrośli na zdrowych i silnych mężczyzn.

Warto wiedzieć, że bogowie szczególnie upodobali sobie Romulusa i to on został wybrany na założyciela nowej osady. Remus, zazdrosny o względy, jakimi bogowie obdarzyli Romulusa, sprzeciwił się bratu. Porywczy Romulus nie zniósł zniewagi i zabił brata, sam zaś został pierwszym królem miasta na siedmiu wzgórzach. Legenda została utrwalona w herbie Rzymu, który przedstawia wilczycę karmiącą dwóch chłopców. Jednym z poważniejszych problemów, z jakimi musiał zmierzyć się młody władca, był brak kobiet w mieście.

Rzymianie postanowili oszukać mieszkający w pobliskich górach lud Sabinów. Mężczyzn zaproszono na igrzyska, a następnie upojono winem. Kiedy Sabinowie spali, podstępni Rzymianie uprowadzili wszystkie Sabinki i zamknęli je w swych domach. Kiedy oszukani goście dowiedzieli się o podstępie, poprzysięgli zemstę. Okazało się jednak, że Sabinki wcale nie chcą wracać do swych domów i wolą zostać z Rzymianami. W ten oto sposób oba ludy połączyły się i od tego momentu miasto rozwijało się aż do osiągnięcia niezwykłej potęgi.

Różne ciekawostki historyczne i legendy można również sprawdzić na naszej drugiej stronie. Odwiedź Lodz Info i poznaj legendę o Januszu i Sarze.