Seul – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Seul, stolica Korei Południowej, to jedno z największych miast Półwyspu Koreańskiego, do którego za sprawą hallyu i wzrostu popularności seriali oraz muzyki z tego kraju przybywa coraz więcej turystów. Seul pełen jest różnego rodzaju atrakcji, można tu skosztować lokalnych przysmaków jak tteokbokki ze straganu i przekonać się, czy kiedykolwiek to miasta zasypia.

Atrakcje turystyczne w Seulu

Cała metropolia zajmuje powierzchnię ponad sześciuset kilometrów kwadratowych, więc to dość sporo miejsca, by można ulokować na nim wiele atrakcji. Składają się na nie różne obiekty, muzea, galerie, parki — każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie, gdzie będzie chciał spędzić trochę czasu.

N Seoul tower to jeden z najbardziej znanych symboli miasta ulokowany na górze Nam. To wznosząca się pięćset metrów nad miastem wieża komunikacyjno-obserwacyjna. Na jej szczyt można zabrać się kolejką linową, na zwiedzających czekają cztery tarasy widokowe — jeden z nich to obracająca się restauracja.

Tradycyjna wioska Bukchon Hanok to dzielnica Seulu, w której można poczuć się jak przed sześcioma wiekami. Zobaczyć tu można hanoki, koreańskie tradycyjne domy, jak też i zwiedzić muzea, które utworzono w części z nich. Należy jednak pamiętać, że każdy z domów w tej historycznej części miasta jest zamieszkany, nie można po prostu do niego wejść.

Seulskie zabytki

Miasto Seul pod obecną nazwą, która z języka koreańskiego oznacza dosłownie stolicę, istnieje od 1945 roku. Jego założenie datuje się na 18 rok przed naszą erą, co przekłada się na to, iż w Seulu znajduje się wiele zabytków z wielu wieków, z których część przetrwała do dzisiaj. Kilka z nich należy odwiedzić, przyjeżdżając tu, gdyż to pomoże poznać choć odrobinę historię nie tylko miasta, ale i Republiki Korei.

Pałac Gyeongbokgung po raz pierwszy zbudowany został w 1395 roku. Stanowi jeden z pięciu wspaniałych pałaców w Seulu. Jego całkowita restauracja miała miejsce w latach 90. XX wieku. Mieszczą się w nim Muzeum Pałacowe Korei i Narodowe Muzeum Ludowe Korei, do których również warto się udać — można w nich zobaczyć bezcenne antyki i dzieła sztuki, a także przedmioty codziennego użytku do gotowania, sprzątania i codziennego życia

Brama Gwanghwamun jest miejscem ceremonii zmiany straży (która odbywa się od 1469 r.), która odbywa się codziennie (z wyjątkiem wtorków) o godzinie 10:00 i 14:00. Brama przeszła wiele remontów i przebudów, ostatnio w 2010 roku, kiedy to została przywrócona do pierwotnego położenia i zrekonstruowana z rodzimych materiałów przy użyciu tradycyjnych narzędzi i technik budowlanych. Z przodu znajduje się duży plac, a brama znajduje się przed rozległym placem Gwanghwamun, na którym odbywają się częste demonstracje polityczne, duża stacja metra, gigantyczna fontanna i kilka ogromnych posągów przywódców epoki Joseon.

Inne ciekawe miejsca

Poza miejscami będącymi szczególnie atrakcyjnymi na przykład przez wartość historyczną na mapie Seulu znajduje się wiele innych punktów, które warto odwiedzić, i atrakcji, których warto spróbować, by poczuć koreańską atmosferę.

Gwangjang Market to najlepszy targ uliczny w mieście, który łączy pod jednym dużym dachem kubki smakowe kuszących ulicznych sprzedawców żywności. Na rynku znajdują się rzędy straganów z jedzeniem, oferujące wszelkiego rodzaju koreańskie jedzenie, jakie możesz sobie wyobrazić. Większość straganów ma przed sobą małe krzesełka, tworząc malutkie restauracyjki, w których można usiąść i zjeść posiłek. Rynek znajduje się w centrum Seulu i jest otwarty od 9:00 do 22:00.

Miejski strumień Cheonggyecheon to naturalny potok, który przepływa przez centralny Seul. Siedem mil potoku zostało odkryte w ramach projektu rewitalizacji miasta i przekształcone w teren rekreacyjny na świeżym powietrzu, otwarty w 2005 roku. Obecnie istnieje siedem mil szlaków pieszych, spacerowych i rowerowych nad strumieniem. Wprowadziło to arterię wody i zieleni do bardzo zurbanizowanego, zatłoczonego obszaru. Zatoczka jest także domem dla spektakularnego Festiwalu Latarni w Seulu, który odbywa się co roku w listopadzie. Ozdobne, oświetlone papierowe lampiony są wyświetlane w strumieniu i wzdłuż niego, a każdej nocy tysiące ludzi ustawiają się w strumieniu, aby oglądać i cieszyć się unoszącą się grafiką.

Przedstawione miejsca i obiekty to dopiero początek tego, co czeka na turystów w Seulu, od czego dobrze jest zacząć eksplorację tego miasta, by następnie udać się do dzielnicy imprez, jaką jest Itaewon, czy też przejść się wzdłuż rzeki Han.

1 thought on “Seul – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

  1. Seul jest napakowany technologią. Każda osoba jarająca się nowinkami technologicznymi będzie zachwycona w tym mieście.

Comments are closed.