Interesujące odkrycia paleontologiczne na greckiej wyspie Kos

Należy wiedzieć, że na wniosek władz lokalnych profesor George E. Theodorou został poproszony o ustalenie, czy istnieją jakieś szanse na dokonanie odkryć paleontologicznych na Kos. W tym celu profesor wraz z grupą czterech studentów Wydziału Geologii Uniwersytetu w Atenach zorganizował wycieczkę na wyspę.

Co odkryto na wyspie Kos?

Zespół początkowo koncentrował się w swoich poszukiwaniach na obszarach wokół miejscowości Mastichari i Antimachia, gdzie wcześniej odkrywano skamieniałości. Na podstawie informacji George’a Mastoropoulosa skierowali się do miejsc, w których ludzie mieli się na nie natykać. Niestety, obfita roślinność utrudniała wykopy. Efekt przyniosły dopiero poszukiwania na wzgórzach Kardameny, gdzie w przeszłości również znajdowano szczątki interesujące paleontologów.

Liczba skamieniałych kości rozrzuconych w tym rejonie dawała nadzieję na odkrycie cenniejszego znaleziska. Podczas szybkich prac wykopaliskowych prowadzonych w wyznaczonym punkcie, zespół badaczy zdołał potwierdzić doskonały stan skamieniałości i ustalił, że warto podjąć poszukiwania zakrojone na szerszą skalę. Wewnątrz skały osadowej odkryto bowiem wiele części szkieletu mastodonta (dokładniej: miednicy), przodka dzisiejszego słonia. Liczne skamieniałości, jakie zostały wcześniej znalezione w rejonie Kardameny, pochodzą sprzed ponad 2 milionów lat. Ustalenie dokładne wieku dla tego konkretnego znaleziska wymaga jednak dodatkowych badań.

Grecka wyspa Kos – raj dla paleontologów

W precyzyjnym datowaniu z pewnością mogą pomóc szczątki innych ssaków. Znaleziony na tym stanowisku odlew skorupy gigantycznego żółwia jest często uważany za dowód na istnienie tu jeszcze cenniejszych znalezisk. Niestety, brak funduszy uniemożliwił zespołowi dalsze prace.

Więcej artykułów o edukacji i nauce znajdziesz w serwisie https://www.kulturalny.pl.