Odkryj magię pienińskich zamków: z wizytą w Czorsztynie i Niedzicy

Są ważnymi elementami w pienińskim krajobrazie oraz zabytkami, których w czasie wycieczki po tej części kraju nie można pominąć. Zamki pienińskie, Niedzica oraz Czorsztyn, to wyjątkowe atrakcje turystyczne oraz pomniki historii, których zwiedzenie dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą. Co warto wiedzieć na ich temat?

Dunajec – dawna granica i jej rola


Dlaczego zamki pienińskie są tak ważnymi atrakcjami? Bo mogą się one pochwalić niezwykłym położeniem oraz ciekawą historią. Oddzielone od siebie wodą – dawniej doliną Dunajca, dziś sztucznym zbiornikiem znanym jako Jezioro Czorsztyńskie – strzec miały ważnego szlaku kupieckiego oraz granicy między Polską a Węgrami. W czasach średniowiecza, kiedy to wznoszono zamki pienińskie, Dunajec stanowił właśnie naturalną granicę państwa. A że każda ze stron chciała zapewnić sobie maksymalną ochronę, stąd i budowa dwóch zamków w tak niewielkiej odległości od siebie. Stronę polską chronił zamek w Czorsztynie, Niedzica stała się z kolei punktem chroniącym granicę węgierską. Dziś obiekty te są ważnymi atrakcjami turystycznymi i miejscami, których w czasie wycieczki w Pieniny nie można pominąć. Co warto wiedzieć o tych niezwykłych obiektach?

Ruiny zamku Wronin w Czorsztynie


Zacznijmy od zamku, który powstał po stronie polskiej, czyli od zamku w Czorsztynie. Jego malownicze ruiny przyciągają, a ciekawa historia sprawia, że turyści chętnie poświęcają im swój czas. Choć zamek Wronin powstał w czasach Kazimierza Wielkiego, choć wiąże się z nim wiele ważnych wydarzeń, dla większości turystów jest on przede wszystkim miejscem, w których szukał schronienia Kostka Napierski – przywódca chłopskiego buntu, który za swe czyny został ukarany śmiercią na palu. To jego tragiczna historia przyciąga do Czorsztyna wielu turystów spragnionych mocnych wrażeń. A że ruiny zamku mogą się pochwalić malowniczym otoczeniem, pobyt w tym miejscu każdemu sprawia wiele radości.

Zamek Dunajec w Niedzicy


Zamek Dunajec w Niedzicy miał więcej szczęścia niż jego sąsiad, i mimo burzliwej historii do dziś zachował się w bardzo dobrym stanie. Zamek Dunajec w Niedzicy, wznoszony jako budowla obronna mająca strzec granicy Węgier, dziś jest nie lada gratką dla miłośników historii, legend i ukrytych skarbów. Wspaniała architektura, piękna ekspozycja muzealna oraz historia o skarbie Inków – oto atrakcje, dzięki którym wycieczki do Niedzicy stają się wyjątkową przygodą dla każdego turysty.

Zaplanowanie wycieczki wzdłuż doliny Dunajca nie jest trudnym zadaniem. Wszak i Pieniny, i dolina tej niezwykłej rzeki, są punktami od lat odwiedzanymi chętnie przez turystów z całej Polski. Dzięki temu powstała tu bogata baza noclegowa oraz ogromna ilość atrakcji, dzięki czemu każdy z nas w rejonie Niedzicy i Czorsztyna może spędzić czas w przyjemny i pożyteczny sposób.